Menu

Casablanca

Casablanca to największe miasto Maroka, swoim charakterem przypomina z wyglądu miasta europejskie. Stanowi największy w kraju ośrodek przemysłowy i kulturalny. Wielu osobom miasto kojarzy się od razu z popularnym filmem “Casablanca” z 1942 r., który w rzeczywistości nie był tu kręcony 🙂

Najbardziej charakterystyczną atrakcją Casablanki jest ukończony w 1993 r. meczet Hassana II. Jego budowa była wynikiem woli króla, którą wyraził w swoje 51 urodziny. Ta imponująca budowla została wzniesiona na sztucznym nasypie usypanym na oceanie. We wnętrzu, gdzieniegdzie przez przeszkloną posadzkę można zobaczyć przepływającą wodę. Marzenie króla zostało sfinansowane ze zbiórki publicznej, nie do końca dobrowolnej. Szacuje się, że budowa pochłonęła koszt rzędu 400-800 mln dolarów, lecz danych na ten temat nie udostępniono.

Wysokość 210 m pozwala minaretowi meczetu Hassana II nosić miano najwyższego minaretu na świecie oraz najwyższej budowli w Maroku.

Wystarczy wychylić się za murek okalający plac wokół meczetu aby zobaczyć fale oceanu rozbijające się o nasyp.

Meczet Hassana II to chyba jedyny meczet, do którego wstęp mają innowiercy. Miałem wielkie szczęście odwiedzić meczet w dniu, w którym otworzono rozsuwany dach. W całym roku takich dni jest tylko kilka, zwykle są nimi największe święta.

To zdjęcie doskonale oddaje niesamowite rozmiary meczetu. Przez przeszkloną posadzkę przebiegającą przez środek można zobaczyć płynącą wodę. Żyrandole zostały wykonane z weneckiego szkła.

… a wszystkie drzwi z tytanu.

Bogate zdobienia sufitów zostały ręcznie wyrzeźbione w drzewie cedrowym. Wszystkie zdobienia są efektem pracy ponad 5-tysięcznej armii artystów.

One response to “Casablanca”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *